Tavada Mısır Ekmeği

Tavada Mısır Ekmeği

Mısır ekmeğini seviyorsunuz ama yapmak için vakit lazım deyip yapamıyor musunuz? Size uygun pratik bir tarif. O sevdiğiniz mısır unu ekmeğini sofranızı hazırlarken bile tavada pişirebilirsiniz. Bide Karadenizlilerin kullandığı fırın mısırı unundan yapılan tavada mısır ekmeğinden evinize hoş bir koku yayılır.

Tavada Mısır Ekmeği İçin Gerekli Malzemeler:

  • 1,5 Su Bardağı Fırın Mısırı Unu
  • 1 Su Bardağı Su
  • 1 Çay Kaşığı Tuz
  • Sıvı Yağ

Tavada Mısır Ekmeği Tarifi:

Bir kaseye fırın mısırı ununu, tuzu koyup su ile hafif cıvık olacak şekilde yumuşak bir hamur elde edene kadar yoğurun. Ocağa orta büyüklükte tavayı alın. 1-2 yemek kaşığı kadar sıvı yağ koyup hafif ısıtın. Yağ ısınınca hamuru tavaya alın ve elinizle yayıp düzeltin. Kısık ateşte altı kızarana kadar pişirin. Kapak veya tabak yardımıyla ekmeği alın. Tavaya yine az bir şey sıvı yağ koyup gezdirin. Kapaktaki mısır ekmeğini tersini tavaya alın ve kızarana kadar pişirin. Yani ekmeğin altını üstünü kızartın. Kızaran mısır ekmeğini geniş bir tabağa alıp sıcak olarak servis edin.

Not:

  • Fırın mısırı ununuz yok ise normal mısır unu kullanabilirsiniz.
  • Mısır ununa tereyağı çok yakışır. Seviyorsanız tereyağ ile de kızartabilirsiniz.

Fırın mısırı unu ne diye merak ediyorsanız açıklayalım. Karadenizlilerin malum nemli hava koşullarından dolayı serin havada kurutma işlemi yapamazlar. Onlarda mahallelerine büyük taştan fırın yaparlar. Bu fırınlarda fasulye, tarhana, mısır gibi kışa hazırlık yiyeceklerini kuruturlar. Mısır daha kurumamış sütlü halindeyken toplanır ve bu büyük fırınlarda kurutulur. İşte fırında kurutulmuş mısırdan yapılan unu da fırın mısırı unu denir.

 

One comment

  1. Bu Karadenizlilerde herşeyin pratiğini bulmuşlar. Ama benim için süper oldu ben bu mısır ekmeğinin tadınıda daha güzel buldum.

Tarif Hakkında Yorum Yapın:

Kırtasiye Malzemeleri