Sade Standart Kek

Sade Standart Kek

Her yanımız çeşitli kek tarifleri olmuşken sade standart kek tarifi vermeden olmazdı. Farklı ilginç malzemeler kullanmadan en temel kek tarifini vermek istiyoruz. Yine de bu tarifin içeriğinde ufak değişiklikler yaparak kendi keklerinizi oluşturabilirsiniz.

Sade Standart Kek İçin Gerekli Malzemeler:

  • 3  Adet Yumurta
  • 1 Su Bardağı Şeker
  • 1 Su Bardağı Süt
  • 1 Su Bardağı Sıvı Yağ
  • 1 Paket Vanilya
  • 1 Paket Kabarta Tozu
  • 2.5 Su Bardağı Un

Sade Standart Kek Tarifi:

İlk olarak fırını ısınması için 170 dereceye ayarlayın. Tüm kek tariflerinde ilk olarak fırını çalıştırmayı alışkanlık haline getirmeye çalışın. Genelde kek hamurunu hazırlayana kadar fırın ancak gerekli sıcaklığa ulaşmış oluyor. Soğuk fırına kek koyduğunuzda kekiniz yeterli seviyede kabarmayacaktır.

Kek kalıbını hazırlayın

Fırını çalıştırdıktan sonra kek kalıbını da tereyağı veya margarinle yağlayıp bir kenara alın. Bir kişi yağladıktan sonra unlamayı da tavsiye edecektir ama bize göre bu biraz tercih meselesi. Bizler unlamayı pek tercih etmiyoruz. Kalıbınız çizik değilse, katı bir yağ kullanarak yağladıysanız ve keki fırından çıkardıktan sonra ilk sıcaklığı gidene kadar beklerseniz sorunsuz bir şekilde kalıptan çıkıyor. Bu nedenle sade standart kek tarifi için de yağlamanızı önermiyoruz.

Kek hamurunu hazırlamaya başlayın

Bir çok kek tarifinde olduğu gibi karıştırma kabına yumurta ve şekeri koyun. Mikseri yüksek hızda çalıştırarak yumurta ve şeker beyaz köpük olana kadar çırpın. Sıvı yağ ve sütü de ilave edip mikseri en düşük hızda çalıştırarak çırpmaya devam edin.

Bir kabın içine vanilya, kabartma tozu ve unu eleyin. Elediğiniz bu malzemeleri karışıma ilave edip yine en düşük hızda karıştırarak standart kek hamurunu hazır hale getirin. Son aşama karıştırmalarını mikser yerine elinizle de yapabilirsiniz. Bu durumda köpükleşmiş karşımı söndürmeden mümkün olduğunca hep aynı yönde aynı hareketi yaparak karıştırmaya özen gösterin.

Kek hamurunu kalıba dökün

Hazırladığınız standart kek hamurunu yağlanmış kalıba dökün. Eğer ki piştikten sonra kekin içinde büyük gözenekler olmasın mümkün olduğunca homojen bir yapı olsun isterseniz hamuru döktükten sonra kalıbı tezgah üstüne bir kaç kere hafifçe vurun. Bu sayede hamurun içinde kalan büyük baloncuklar yüzeye çıkacaktır.

Standart kek fırında kaç derecede ve kaç dakika pişer?

Önceden 170 derecede ısıttığınız fırında yaklaşık 45 dakika üzeri kızarıp kenarları hafif ayrılana kadar pişirin.

Kek pişirme süresi fırın ısısına göre değişir. 160 derecede 50-60 dakika, 170 derecede 40-45 dakika ve 180 derece 30-35 dakika kadardır. Sade standart kek tarifimiz için ideal pişirme sıcaklığı 170 derecede 40-45 dakikadır. Fakat bu süre fırınınızın ısıtma şekline göre değişebilir. Bazı fırınlar göstergeden daha fazla, bazı fırınlar göstergeden daha az ısıtabilir. Kendi fırınınızı tanımanız bu aşamada çok önemlidir.

Kürdan testi ile kalıptaki hamuru test edin

Pişen kekin kürdan ile pişme testini yapıp fırından çıkartın. Kürdan testi nasıl yapılır sorusunu soranlar için de bir açıklama yapmak isteriz. Fırının kapağını açıp keki fırından erişebileceğiniz kadar dışarı çıkartıp içine bir kürdan batırıp çıkartın. Kürdanı mümkün olduğunca derine yani kekin iç kısmına kadar batırıp çıkartın. Eğer kürdan temiz bir şekilde çıkıyorsa kek pişmiş demektir. Eğer ki kürdan üzerinde hamur parçaları varsa kek henüz pişmemiş demektir.

Keki fırından çıkarttıktan sonra 10-15 dakika ilk sıcağı çıkana kadar soğutun. Bu bekleme süresince kekin üzerine ince bir bez örtebilirsiniz. İlk sıcaklığı çıktıktan sonra kekin kalıba temas eden yerlerinde yapışma varsa tahta bir kaşıkla açtırdıktan sonra kalıbı ters çevirerek keki çıkartın. Soğuduktan sonra isteğe bağlı olarak üzerine pudra şekeri serpip servis edebilirsiniz.

Tarifpedia’nın kakaolu kek, portakallı kek ve kolay kek tarifini de demeyi ihmal etmeyin.

Sade Standart Kek Tarifinin Püf Noktaları:

  • Vanilya, kabartma tozu ve unu kek hamuruna elemeden doğrudan da koyabilirsiniz. Eleyerek koymanız kekiniz daha güzel kabarmasına yardımcı olacaktır.
  • Kek hamurunu hazırlarken her karıştırma adımında spatula yardımıyla kabın dibini karıştırmanızı öneririz. En alta yapışıp karışmayan malzemeler kalabilir.

Tarif Hakkında Yorum Yapın:

Kırtasiye Malzemeleri