Peynirli Milföy Böreği

Peynirli Milföy Böreği

Çıtır çıtır ağızda dağıldığını hissettiniz mi? Kıtırlığı ve kabarıklığı ile ünlü peynirli milföy böreğini yoksa siz hala bilmiyor musunuz? Bilmediğinizi tahmin ettik bizde size tarifini yazdık. Bu kadar kolay yapılan ve bu kadar lezzetli olan bir börek duymamışsınızdır. Kırıntılarını parmakla yiyecek çocuklarınız çoktan hazır, peynirli milföy böreğini getirmenizi bekliyorlar.

Peynirli Milföy Böreği İçin Gerekli Malzemeler:

  • 1 Paket Milföy Hamuru
  • 250 Gram Beyaz Peynir (Yarım Kalıp)
  • Yarım Demet Dereotu veya Maydanoz
  • 2 Adet Yumurta Sarısı
  • Çörek Otu veya Susam

Peynirli Milföy Böreği Tarifi:

Milföy hamurunu buzluktan çıkartıp yapraklarını ayrı ayrı serin. Yumuşaması için 10-15 dakika kadar bekletin. Beyaz peyniri bir kaba alın ve ezin. Dere otunu ince ince kıyın ve peynire ilave edip karıştırın. Milföy hamurlarını ortadan ikiye kare olacak şekilde kesin. Kare şeklindeki yumuşak hamurun ortasına peynir harçtan koyup iki köşesinden birleştirin. Kenarlarını çatalın tersi ile bastırarak yapıştırın. Fırın tepsisini yağlayıp yaptığınız börekleri fırın tepsisine dizin. Çırpılmış yumurtayı fırça yardımıyla böreklerin üzerine sürün. Böreklerin üzerine çörek otu serpin. Önceden 180-200 derece ısıtılmış fırında 20-30 dakika kabarıp katları ayrılıp kızarana kadar pişirin. Kızaran börekleri fırından çıkartıp biraz dinlendirin. Peynirli milföy böreklerini servis tabağına alıp ister sıcak ister ılık olarak servis edin.

Not:

  • İç harcı olarak fark peynir türleri de kullanabilirsiniz.
  • Milföy hamurunu şekil verecek kadar yumuşatmanız yeterlidir. Eğer yumuşatmazsanız şekil verilmez kırılır. Çok yumuşatırsanız yayılır hem şekil vermek zorlaşır. Hemde güzel kabarmaz.

Tarif Hakkında Yorum Yapın: