Kolay Kek Tarifi, Mutlaka Denemelisiniz

Kolay Kek Tarifimizde Kullanılacak Malzemeler Nelerdir?

Her kek tarifinin malzemeleri aşağı yukarı aynı olmakla birlikte ufak ayrıntılar çok lezzetli ve iyi kabarmış olmasını sağlayacaktır. Kolay kek tarifi kullanılacak malzemeleri listeleyerek başlıyor.

4 Yumurta
1 Bardak Şeker
1 Bardak Süt
1 Çay Bardağı Sıvı Yağ
2 Bardak Un
1 Paket Kabartma Tozu
1 Paket Vanilya
1 Paket Krem Şanti – Gizli Malzeme 🙂

Kolay Kek Tarifi Başlıyor, Kolları Sıvayın

İlk iş her kek tarifinde olduğu gibi şeker ve yumurtaların çırpılması. Bu adım çok önemli ve kesinlikle atlamayın! Yumurtaları karıştırma kabına şekerle birlikte koyup mikserle veya elle (zor bir işlem!) karıştırmaya başlayın demek isterdim ama yanıldınız. İlk işiniz muhakkak fırını çalıştırmak olsun. Benim tavsiye edeceğim fırın sıcaklığı 165 derecedir. Eğer kullandığınız fırının ısı ayarlama özelliği doğru ve stabil şekilde çalışmıyorsa bu tarif sizin için bitmiştir vazgeçin bu sevdadan. İyi kek pişirmenin altın kuralı sıcaklığı sabit tutabilen bir fırın kullanmaktır.

Fırının önceden ısıtılmış olması son derece önemli. Hazırladığınız hamuru bitirdiğinizde eğer fırınınızın 165 dereceye ulaşıp ısısının sabitlendiğinden emin değilseniz sabitlenene kadar hamuru bekletmelisiniz.

Fırını çalıştırdıktan sonra hamuru hazırlamaya yukarıda bahsettiğim gibi yumurta ve şekeri karıştırarak başlayabilirsiniz. Ne kadar iyi karıştırıp köpüksü bir kıvam elde edebilirseniz o kadar iyidir. Buradaki püf noktaları yumurtaların büyüklüğü, içindeki sarı/beyaz oranı ve kullandığınız şekerin kalitesi.

Gelin bu konuyu biraz detaylandıralım. Yumurtalarınızın gerekenden büyük olması kekinizin yeterince kabaramadan katılaşmaya başlamasına, sarı kısmının büyük olması ise kekinizin yumuşak yerine dolgun ve sert olmasına sebep olur. M boy yumurta tavsiye ederim. Kullandığınız şekerin kalitesinin düşük olması ise karışımın yeterince köpürmemesine sebep olur. Bu nedenle kullandığınız şeker mümkün olduğunca ince taneli ve bilinen bir markanın olsun.

Yumurta ve şekerin karıştırılması esnasında dikkat etmeniz gereken bir diğer püf noktası da kullandığınız kabın kesinlikle temiz olması. Yağlı bir kap karışımın yeterince köpürmesini engeller.

Eğer bir stand mikseriniz varsa işiniz çok kolay olacaktır. Mikser yüksek devirde karışımı hazırlarken sizde kalıbınızı unlayıp yağlayabilirsiniz. Stand mikseriniz yoksa da bu işlemi dilediğiniz adımda yapabilirsiniz, özgürsünüz.

Yumurta ve şekeri köpürtebildiğiniz kadar köpürtün, ne kadar beyazlaşırsa o kadar yumuşak kek elede edersiniz. Aşağıdaki fotoğraflarda karıştırma öncesi ve sonrasına ait fotoğrafları görebilirsiniz.

 

kolay-kek-tarifi-1 kolay-kek-tarifi-2

Köpürtme işleminin tamamlandığını düşündüğünüzde bir kenara alıp ayrı bir kapta bir paket krem şanti ile 1 bardak sütü karıştırmaya başlayın. Sütün sıcaklığı önemli değil desem de soğuk olsun diyemeden geçemiyorum. En iyisi siz elinizdeki süt nasılsa onu kullanın. Bu karışımı da mümkün olduğunca köpürtün. 1 çay bardağı sıvı yağı da ekleyip karıştırmaya devam edin. Eğer toz vanilya yerine sıvı vanilya esansı (Vanilya yerine limon esansını kullanmanızı şiddetle öneriyorum) kullanacaksanız bu adımda karışıma ekleyebilirsiniz.

Kolay Kek Tarifi Tamamlanıyor

Eğer tarife kusursuz şekilde uymak istiyorsanız 2 bardak unu ayrı bir kabın içine kabartma tozu ile birlikte eleyin. Kek yapımında unu elemek hep tavsiye edilse de bu tarif için çok da şart değil. Zaten krem şanti üzerine düşeni yapıp yumuşacık ve iyi kabarmış bir kek elde etmenizi sağlayacaktır. Bu tarz ince ayarlar sadece daha abartı bir kek yapmanızı sağlar.

Bu aşamadan sonra elimizde 3 farklı karışım oldu. Birinci adımda hazırladığımız yumurtalı karışım, ikinci adımda hazırladığımız krem şantili karışım ve unlu karışım. Şimdi tümünü tek bir kapta toplayın ve mümkün olduğunca köpüğünü kaçırmadan karıştırın (hep aynı yönde karıştırmak işinize yarayacaktır).

Bu arada krem şantili 1 paket olarak kullanın, 1 kutu değil (Bazı kutularda 2 paket çıkıyor). Krem şanti, kekinizin puf puf, yumuşacık olmasını, eşit bir şekilde kabarmasını sağlar.

Sıra Geldi Kekinizi Pişirmeye

Hamuru kalıbınıza koyup doğruca fırına verin. Pişirmeye başladıktan sonra fırının kapağını açmamak ve kalıbı hareket ettirmemek çok önemli. Fırınınızda turbo özelliği varsa kapatın, fan v.s ne varsa.

Pişirme süreniz 45-50 dakika.

Kolay kek tarifi bitti, her tarifin bittiği şekilde bitsin bu tarif de değil mi? Afiyet olsun.

Kakaolu kek seviyorsanız unu 2 kaşık eksik koyup yerine 2 kaşık kakao koyarsanız muhteşem bir kakaolu kek elde etmiş olursunuz. Krem şanti kullanmayacaksınız buradaki kakaolu kek tarifi işinize yarayabilir.

Yorum ve paylaşımlarınızı esirgemeyin.

kolay-kek-tarifi-4

One comment

  1. Sünger kıvamında olmasını krem şantiyi sağlıyormuş. Bende benim kekler niye bu kıvamda olmuyor. Tok bir kıvamda oluyor diye araştırınca bu tarif sayesinde öğrenmiş oldum. Teşekkürler…

Tarif Hakkında Yorum Yapın:

Kırtasiye Malzemeleri