Kefir Nasıl Yapılır

Kefir Nasıl Yapılır?

Kefir sütün mayalanması ile elde edilen, kıvamı bozaya, tadı ise sodalı ayrana benzeyen fermente bir içecektir. Geçmişi yüzlerce yıl öncesine ait olan kefirin faydaları saymakla bitmez. Kefir nasıl yapılır merak edenler için hem yazılı hem de videolu tarifimizi yayına alıyoruz.

Kefir mayası kullanırken dikkat etmeniz gereken ilk husus kesinlikle mayaya elle veya metal bir eşya ile temas etmemek. Akşap, plastik ve cam eşyalar kullanabilirsiniz. Metal mayanın özelliğinin kaybetmesine elinizdeki bakteriler de bozulmasına sebep olabilir.

Kefir mayası karnabahara benzer ve kırık beyaz renklidir. Mayalama yaptıkça hızlıca büyür ve büyüdükçe pay edip çevrenizde isteyen kişilere dağıtabilirsiniz. Mayanız olgunlaştıkça tadı daha yoğun olacaktır. Tadı ve kıvamını mayalama süresiyle oynayarak değiştirebilirsiniz. Ekşi bir tat için daha uzun tatlı bir tat için daha kısa bir süre mayalayın. Tatlı bir tat yakalamak bazen zor olabilir çünkü mayalanma tamamlanmadığı durumda aşırı şekilde süt tadı alırsınız.

Kefir mayalamanın püf noktaları elbette burada yazdıklarımızdan çok daha fazla. Sizin de bildiğiniz püf noktaları varsa lütfen aşağıdaki yorum kısmına yazın ki hem bizler hem de bilmeyenler öğrenmiş olsun.

Kefir Nasıl Yapılır?

Kefir mayasını temin ettiğinizde ilk olarak temiz bir kavanoza koyup süt ilave edin ve oda sıcaklığında mayalanmaya bırakın. Mayanızın boyutuna bağlı olarak 8-24 saat içinde mayalanma tamamlanacaktır. Ne kadar uzun süre beklerse o kadar ekşi bir tat alacaktır. Mayalama yaptığınız kavanozun ağzını çok sıkı kapatmamanız faydalıdır. Kavanozu sarmaya veya karanlık bir ortama bırakmaya gerek yoktur. Direk güneş ışığı görmemesi yeterlidir. Süt olarak çiğ veya uht (hazır, kapalı) süteler kullanabilirsiniz.

Mayalanma süresi tamamlandığında kefiri süzgeçten geçirin. Mayalama yaptığınız kavanozu iyice durulayıp bir kenara alın. Kefir mayanızı önce yarım bardak kadar içme suyu ile durulayın ve o duruladığınız suyu içeceğiniz kefire ilave edin ki ziyan olmasın. Sonra kefiri musluk altında bir güzel durulayın. Eğer iyi durulamazsanız kefir mayanız zamanla jelimsi sarı bir kıvam alır ve bozulmaya başlar. Durulama bittikten sonra kefir mayanızı kenara aldığınız mayalama kavanozuna koyup üstüne süt ekleyin ve sıcak olamayan yaklaşık oda sıcaklığında bir yerde mayalanmaya bırakın.

Kefir Mayalamanın Püf Noktaları:

Süzgeçten geçen kefiri eğer kıvamı size uygunsa doğrudan içebilirsiniz. Sizin için kıvamı koyu ise istediğiniz kıvama gelene kadar sulandırabilirsiniz.

Kullandığınız sütün içindeki yağ oranı kefirin kıvamı için son derece önemlidir. Yağ oranı ne kadar fazla ise o kadar koyu bir kefir elde edersiniz. Eğer her seferinde sulu bir kefir elde ediyorsanız ya mayanız koyduğunuz süt için çok az geliyordur ya da kullandığınız sütün yağ oranı azdır. Farklı bir marka süt ile deneyebilirsiniz.

Kefir Nasıl Yapılır Video:

Kefir nasıl yapılır konulu videomuza mutlaka bir göz atın. Aslında evde kefir mayalamanın hiç de zor olmadığını göreceksiniz.

 

One comment

  1. Kefir özellikle kış aylarında çok faydalı oluyor. Benden de kefir ile ilgili püf noktası olsun. Yaz aylarında eğer icmeyecekseniz kefir mayasını buz dolabının derin dondurucu bölmesinde 3-4 ay kadar saklayabilirsiniz. Tekrar mayalamak istediğimde buzluktan alt kısma alıp 1 gün bekleyip tekrar mayaliyorum ama ilk yaptığım pek iyi olmuyor biraz cıvık oliyor dokuyorum ama sonra maya kendine geliyor tekrar eskisi gibi oluyor.

Tarif Hakkında Yorum Yapın:

Kırtasiye Malzemeleri