Kalem Böreği

Kalem Böreği

Kalem böreği (çocukluğunuzdaki ismi ile sigara böreği) rulo börek, parmak börek gibi isimlerde de anılır. Çocuklarımıza sigarayı özendirmesini engellemek için adı kalem böreği olarak değiştirilmiştir. Adının kalem böreği konmasının nedeni ise çocukların ellerinde sigara yerine kalem tutmaya teşvik edilmesidir.

Bu konu ile ilgili medyada çıkan örnek bir haber için tıklayabilirsiniz.

Kalem Böreği İçin Gerekli Malzemeler :

  • 5 Adet Hazır Yufka
  • 1 Büyük Kase Beyaz Peynir veya Lor Peyniri
  • Yarım Demet Maydanoz
  • Sıvı Yağ
  • Su

Kalem Böreği Tarifi:

Maydanozu ayıklayıp yıkayın. İnce ince kıyın. Peyniri çatal yardımı ile ezin. Üzerine kıyılmış maydanozu ekleyip karıştırın.

Yufkayı ilk önce artı şeklinde dörde bölün. Böldüğünüz parçaları üst üstte koyup tekrar ikiye bölün. Böylece 1 yufkayı 8 eşit parçaya bölmüş olacaksınız. Tün yufkaları bu şekilde kesin.

Bir parça yufka alıp geniş tarafına maydanozlu peynirden yerleştirin. Sol ve sağ tarafındaki uçları içine katlayıp sivri ucuna doğru rulo şeklinde sarın. Parmağınızı kasedeki suya değdirip yufkanın son kısmını ıslatıp yufkayı yapıştırın. Bütün yufka parçalarını bu şekilde sarın.

Kızartma tavasına bol sıvı yağ döküp ısıtın. Kalem böreğini yavaş şekilde kızgın yağa bırakıp her tarafını altın sarısı renk alana kadar kızarttın.

Kızaran kalem böreklerini havlu kağıt serili kaba alın. Fazla yağını çektirip servis tabağına alın.

Kalem Böreğinin Püf Noktaları:

  • Hamurun günlük ince açılmış olmasına dikkat edin.
  • İsterseniz peynir harcının içine kaşar veya yağlı sert peynir de ekleyebilirsiniz.
  • Yeşillik seviyorsanız dereotunu tek başına veya maydanozla karıştırıp kullanabilirsiniz.
  • Baharat seviyorsanız kalem böreğinin harcına karabiber veya pul biber katıp lezzetini arttırabilirsiniz.

Hazırladığınız kalem böreklerini pişirmeden dolabınızın derin dondurucu bölmesinde 6 aya kadar muhafaza edebilirsiniz.

Sigara böreği buzlukta nasıl saklanır sorunun cevabı buzlukta börek nasıl saklanır konulu yazımızda detaylı olarak verilmiştir.

One comment

  1. Kalem börek değişik bir tarifmi diye incelerken bildiğimiz sigara böreği olduğunu öğrendim ama yazınızı okuyunca uygulamanın doğru olduğunu düşünüyorum. o yüzden bende artık sigara böreği yerine kalem böreği olarak kullanıyorum. çocuklarımda alıştı onlarda artık bu şekilde söylüyorlar isterken.

Tarif Hakkında Yorum Yapın:

Kırtasiye Malzemeleri