Kakaolu Kek Tarifi

Kakaolu Kek DilimleriKakaolu kek sevmiyorum diyenlerin de mutlaka gözden uzakta, gizli gizli yedikleri yönünde kanıtlar sunabiliriz size. Mis gibi kakao kokulu bir keke hayır diyebilecek pek fazla insan yoktur diye düşünüyoruz.

Genel olarak kakaolu kekin normal bir kekten pek bir farkı yoktur. Hatta kabaca sevdiğiniz herhangi bir kek tarifindeki un miktarını eklediğiniz kakao kadar eksilterek kakaolu kek haline getirebilirsiniz.

Her ne kadar bu kadar basit olduğunu söylesek de sizlere çok özel bir tarif vermek isteriz. Eğer daha önceki denemelerinizde ve bu tarifte de başarılı olamıyorsanız bir yerde yanlış yapıyor olabilirsiniz. Sorunsuz bir kek hazırlamak için bazı vazgeçilemez kurallar vardır. Bu kurallardan biri bile eksik veya yanlış yapılsa sonuç hüsran olabilir o nedenle tarifin sonunda verdiğimiz uyarılara dikkat ediniz.

Şimdi gelin detaylı bir şekilde kakaolu kek nasıl yapılır tarif edelim.

Kakaolu Kek Tarifi İçin Gerekli Malzemeler:

 • 1,5 Su Bardağı Şeker
 • 3 adet Yumurta
 • 1 Su Bardağı Süt
 • 2 Su Bardağı Un
 • 2 Yemek Kaşığı Kakao
 • 1 su bardağı sıvı yağ
 • 1 Paket Kabartma Tozu
 • 1 Paket Vanilya

Kakaolu Kek Tarifi:

Öncelikle fırınınızı 170 derecede çalıştırın ki siz kek hamurunu hazırlayana kadar fırın gerekli ısıya ulaşsın. Fırının yeterli ısıya ulaşması son derece önemli. Yeteri kadar ısınmamış bir fırında kek yapmanız pek mümkün değildir.

Kek kalıbını yağlayarak başlayın

Hamuru hazırlamaya başladıktan sonra yağlamak zor olacağı için en baştan kek kalıbınızı ufak bir parça margarin veya tereyağ ile yağlayıp bir kenara koyun. Özellikle katı bir yağ ile yağlamanızı tavsiye ederiz. Sıvı yağ amatör kek severler için iyi netice vermeyebiliyor.

Malzemeleri Karıştırmaya Başlayın

Kakaolu Kek HamuruKakaolu Kek Hamuru HazırlamaYumurta ve şekeri karıştırma kabına alıp mikserde yüksek devirde karıştırmaya başlayın. Mikser kullanmayacaksanız bu işlemi elde yapmanızın oldukça zor olacağını söylemek isteriz.

Neredeyse her kek tarifinin olmazsa olmaz bu iki malzemesini köpük köpük olana kadar çırpın. Karıştırmayı abartıp da dakikalarca karıştırmayın rengi beyazlaşmaya başlaması yeterlidir.

Her ne kadar iyice karıştırılması gerektiği söylense de kar beyazı olana kadar çırpmaya çalışmayın. Kaş yapmak isterken göz çıkartmış olursunuz kekinizin yeteri kadar kabarmamasına sebep olursunuz.

Kalan Malzemeleri Ekleyin

Kakaolu kek tarifinin kalan malzemelerinden sıvı yağ ve sütü karışıma ilave edin ama karıştırmayın. Kabın içerisine unu, kabartma tozunu, vanilyayı ve kakaoyu bir arada eleyin. Hatta mümkünse ayrı bir kabın içine eleyip bir güzel karıştırdıktan sonra ekleyin. Elemek iyi bir netice almanıza yardımcı olacaktır.

Hamuru Karıştırın

Bir kaşık yardımıyla dışarıdan içeri doğru, dairesel hareketlerle hep aynı yönde yavaş yavaş karıştırın. Karışımın tam anlamıyla karışmasına gerek yok içinde topaçlar kalmayacak kadar karışmaları yeterli. Dilerseniz mikserde en düşük hızda da kısa bir süre karıştırabilirsiniz.

Sıra Geldi Keki Pişirmeye

Bu noktadan sonra artık hamuru daha önce yağladığınız kek kalıbına dikkatlice dökebilirsiniz. Hamurun mümkün olduğunca kalıbın kenarlarına temas etmemesine dikkat edin. Kenarlara fazlasıyla hamur bulaşırsa piştikten sonra kekin kalıptan çıkması zorlaşacaktır.

Kakaolu kek kaç derecede pişer?

Kakaolu kekin 170 derecede pişmesi yeterlidir.

Kakaolu kek kaç dakikada pişer?

Kakaolu kek yaklaşık 40 dakikada pişer.

Kalıptan Çıkan Kakaolu Kek

Kakaolu kek tarifimiz böylelikle tamamlanmış oldu. Eğer inatla kakaolu sevmiyorum diyorsanız kolay kek tarifi işinize yarayabilir. Eğer kakaolu ve sade kek arasında bir kararsızlığınız varsa da zebra kek tarifimiz tam size göre. Kakaolu kek tarifini inceleyene önermek doğru olmasa da sade kek tarifimiz de var 🙂

Kakaolu Kekin Püf Noktaları:

 • Eğer kekiniz 40 dakikadan kısa sürede pişiyor ise fırınınızın ısı göstergesi hatalı demektir. Bu konuyla ilgili uyarımızı mutlaka dikkate alın çünkü daha 170 derece gösterdiği halde 20 dakikada keki yakan ve yaptığımız ölçümde aslında 220 derecenin üstünde (fırın termometremiz daha yüksek sıcaklığı ölçemiyordu) olan fırınla karşılaştık.
 • İyi bir kek pişirmek istiyorsanız tariften önce fırınınızın doğru sıcaklıkta stabil olarak çalışması gerekmektedir. Sıcaklık değeri pişirme süresince aşağı yukarı sürekli oynayan bir fırınla hangi tarifi denerseniz deneyin iyi bir netice alamazsınız!

Kek pişirme konusunda sorunlar yaşıyorsanız aşağıdaki yorum kısmından bize ulaşabilirsiniz. Yardımcı olmak için elimizden geleni yapacağımıza emin olabilirsiniz.

Mis Kokulu Kakaolu Kek

 

Kakaolu Kek

2 comments

 1. Hangi kek tarifini denersem başarılı olamıyorum taş gibi bir kek oluyor herhalde bu tarifte bahsettiğiniz gibi benim fırının kek pişirmeye uygun değil bu kakaolu keki hazırladıktan sonra komşuma götürüp bir de onun fırınında pişirmeyi denicem

 2. Normal kakaolu kek tarifi ararken bu siteyi buldum iyi de oldu en basit haliyle nasıl yapılacağını tarif etmişsiniz diğer kek tariflerinizide inceleyip yapacağım.

Tarif Hakkında Yorum Yapın: