Buzlukta Börek Nasıl Saklanır?

Buzlukta börek saklanabileceği hiç aklınıza gelmiş miydi? Hiç ummadık bir anda gelecek olan misafirleriniz veya canınız bir anda börek çektiğinde bulunmaz bir nimet olacaktır. Hem de hazırladıktan sonra böreğiniz buzdolabınızda 6 ay kadar sizi bekleyecektir. Tabi ki dolabınızın derin donduruculu no frost veya low frost olması gerektiğini hatırlatmak da fayda var.

Öncelikle böreği hazırlamayı hızlıca anlatalım.

Buzlukta Börek için gerekli malzemeler:

  • Yufka
  • Börek Harcı
  • Temiz Poşet
  • Buzdolabı Poseti

Böreğin Yapılışı:

Yufkaları ister 4 ister 8 parçaya bölün. İçine yapmak istediğiniz kıyma, patates, peynir veya başka malzemeden börek harcı koyup sarın. Sarma işlemini ister uzun, ister gül şeklinde yapabilirsiniz hatta farklı şekiller de yapabilirsiniz size kalmış.

Buzluğun soğuğuna dayanabilecek tepsiye temiz poşet serin. Üstüne börekleri dizin. Tekrar poşet , tekrar börek şeklinde üst üste dizin. Büyük bir poşete geçirerek buzluğa yerleştirin ve tamamen donana kadar bekleyin. Börek miktarını ne kadar çok yaparsanız donma süresi de doğal olarak o kadar artar.

Buzlukta Börek  Buzlukta Börek

Donan börekleri dolaptan alıp buzdolabı poşetlerine dizip buzlukta sağlayabilirsiniz. Börekleri içindeki malzeme çeşitlerine göre bölüp ayrı poşetler yapmak iyi bir fikir olacaktır.

Buzlukta Börek

Buzlukta Sakladığınız Börek Nasıl Kullanılır?

Pişirmek istediğinizde ihtiyacınız kadar alıp yağlanmış fırın tepsisine dizin. Üstüne ister süt ve yumurtanın sarısı ister yumurta sarısı ve sıvı yağ karışışımı sürebilirsiniz. Buzluktan çıkarttığınız böreğin pişirilmesi için özel bir işleme gerek yoktur normal bir börek pişirir gibi pişirebilirsiniz. Çözünmesini beklemenize gerek yoktur.

Fırında pişirecekseniz 180 derece ile 200 derece arasında hafif kızarana kadar pişirebilirsiniz. Eğer sigara böreği şeklinde hazırladıysanız doğrudan kızgın yağa atıp pişirebilirsiniz.

Buzlukta börek saklamanın en güzel tarafı hem böreğinizi müsait olduğunuz bir günde rahat rahat yapabilmeniz hem de ani gelen konuklarınız için güzel bir ikram yapabilmenizdir. Hatta tepsiye börek çeşitlerinden karışık koyabilir servisinizde çeşitlilik sağlayabilirsiniz.

Tarif Hakkında Yorum Yapın:

Kırtasiye Malzemeleri