Buzdolabında Ekmek Mayalama

Buzdolabında Ekmek Mayalama

Buzdolabında ekmek mayalayabileceğinizi biliyor muydunuz? Hatta tariftekine benzer yöntemler kullanarak bir çok ekmek ve hamur işini buzdolabında mayalayabilirsiniz.

Ekmek Tarifi İçin Gerekli Malzemeler:

  • 500 gr Un
  • 300 gr Su
  • 7-8 gr Tuz (1 tatlı kaşığı)
  • 10 gr İnstant Kuru Maya

Ekmek Tarifi:

Hamur karıştırma kabınıza su ve unu ilave edip karıştırmaya başlayın. Karışımın kendini toparlayıp hamur haline gelmesi için 15-20 dakika boyunca yoğurmak gerekecektir. Yorucu bir iş o nedenle elde yoğurmak pek kolay değildir. Makinesi olanlar en düşük devirde aynı süre yoğurmalıdır. Hamur pürüzsüz bir görünüm aldığında yapısı hazır hale gelmiş demektir.

Hamura yavaş ve kontrollü bir şekilde tuzu ilave edip 1-2 dakika kadar karıştırın. Son olarak mayayı da ilave edip 1-2 dakika (maya gözden kaybolana kadar) karıştırın.

Hamuru ekmeği pişireceğiniz tepsinize uygun şekli vererek yerleştirin. Tepsi yüzeyine mısır unu serpmenizi tavsiye ederiz. Üstüne ıslatılmış bir bez serip buzdolabınıza yerleştirin (dondurucu bölmesine değil).

Buzdolabında 8-10 saat kadar kalabilir. Bu hamuru akşam hazırlayıp dolaba atarak kendinize sabah kahvaltısı için sıcak ekmek hazırlayabilirsiniz. Sabah kalktığınızda fırını 220 dereceye ayarlayın (Her fırında bu değer aynı olmayabilir kendi fırınınızda başarılı olduğunuz bir değer varsa onu kullanın). Hamuru dolaptan çıkartın ki fırın ısınana kadar maya bir miktar aktifleşsin.

Hamuru fırına atıp üzeri kızarana kadar 15-20 dakika pişirin. İmkanınız varsa pişirme esnasında fırın içinin nemli kalması için fırına buhar verin.

One comment

  1. Başta inanmadım buzdolabında ekmek mayalanması olur mu kabarmazki diye düşündük ama yanıldık.. oluyormuş 🙂 Akşamdan hazırlayıp ekmek hamurunu dolaba attık pazar kahvaltısında sıcak sıcak yedik süper gitti teşekkür ederiz

Tarif Hakkında Yorum Yapın: